NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Jak se mohu stát čtenářem?
Čtenářem Akademické knihovny se může stát každý po vyplnění přihlášky, předložení občanského průkazu ke kontrole a zaplacení 150,- Kč za vystavenou kartu čtenáře. Poplatky za další léta jsou ve výši 50 Kč za rok.

Jak najdu konkrétní knihu?
Na počítačích u výpůjčních pultů v obou patrech knihovny si vyhledáte signaturu knihy. Signatura je 9-timístná, prvních 5 čísel určuje obor, ve kterém je zařazena (viz plánek) a poslední čtyřčíslí označuje pořadí zařazení v oboru.

Je v knihovně také beletrie?
Můžete ji najít v 1. patře knihovny, řazena je abecedně podle příjmení autorů. Stejně je řazena beletrie v Rakouské knihovně (2. patro AK JU).

Máte vystaveny vysokoškolské kvalifikační práce?
Nejfrekventovanější z období cca 1995 - 2007 jsou vystaveny ve 2. patře knihovny, novější jsou k dispozici v PDF formátu na internetu (STAG), u starších můžete požádat o výpůjčku ze skladu. Veškeré tyto práce jsou k dispozici pouze prezenčně.

Jak mohu studovat časopisy?
Časopisy jsou umístěny v časopiseckých studovnách v obou patrech, studentům jsou dostupné pouze prezenčně, zaměstnancům JU a BC AV absenčně na 3 dny, u starších ročníků je třeba požádat o výpůjčku ze skladu.

Mohu si výpůjčky samostatně prodloužit?
Je to možné v případě, kdy kniha není zamluvena jiným čtenářem nebo nemá překročenou výpůjční dobu. Na adrese http://katalog.jcu.cz je možné po přihlášení - karta "Čtenář" - prodlužování i rezervace knih. Do pole "Uživatelské jméno čtenáře" vyplňte Váš univerzitní login (např. novakj01). Prvotní heslo je nastaveno na hodnotu 1111. Po prvním přihlášení je doporučeno heslo změnit - karta "Heslo".

Mohu si knihy rezervovat?
Ano, ale pouze knihy, které jsou momentálně půjčené. Také nelze rezervovat knihy, které jsou v knihovnách kateder.

Zapomněl/a jsem heslo
Studenti a zaměstnanci JU se přihlašují pomocí stejných údajů jako do STAGu nebo Výplatních pásek. Pokud heslo zapomenete, kontaktujte správce centrálního systému JU identit na idm@rt.jcu.cz.
Ostatní čtenáři (např. z řad veřejnosti nebo BC AV ČR) získali přihlašovací údaje při registraci. V případě zapomenutí hesla nás kontaktujte na pujcovna@lib.jcu.cz, (čtenáři registrovaní pouze na TF se mohou obracet s dotazy na knihovna@tf.jcu.cz)

Mohu zaplatit kopírování nebo tisk z peněz vložených v menze?
Ne, zatím je oddělené financování tiskových služeb a stravování, ale můžete si u nás v přízemí kartu nabít. Případně můžete využít i kopírku na mince, která je v 1. patře knihovny. Umožněno je také bezplatné skenování.

Co znamenají barevné samolepky na hřbetech některých knih?
Takové knihy jsou k dispozici pouze k prezenčnímu studiu, v 1. patře jsou označeny červeně, ve 2. patře zeleně.

Může student nebo vyučující požádat o doplnění fondu knihovny?
Ano, veškeré požadavky předané osobně nebo zaslané e-mailem pak posuzuje akviziční komise AK JU.

Na jak dlouho se půjčují knihy, způsob náhrady ztracené knihy, výše poplatků při opožděném vrácení …
Na tyto dotazy Vám odpoví Knihovní řád AK JU a ceník služeb.

Mohu v knihovně používat vlastní notebook a připojení na WIFI?
Ano, v knihovně je všude možnost wifi připojení, notebooky je povoleno používat v badatelnách (studovny pro „tiché“ studium) pouze v tichém režimu. Mobilní telefony jsou v badatelnách zakázány.

Jak pracovat s elektronickými knihami?
Návod pro práci s e-knihami.